isvicre büyükelçiliği ankara

İsviçre Ankara Büyükelçiliği

İsviçre Büyükelçiliği Ankara Kavaklıdere bölgesinde yer almaktadır. Atatürk Bulvarı’nda bulunan elçilikten Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 08:00 ile 17:15 arasında hizmet alınabilmektedir. Cuma günleri, diğer günlerden farklı olarak 08:30 ile 13:00 saatleri arasında hizmet almak mümkündür. Hafta sonları kapalı olan İsviçre Ankara Büyükelçiliği, resmi tatillerde de herhangi bir şekilde hizmet vermemektedir. Dolayısıyla sadece hafta içi günlerinde ve belirtilen saatlerde işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

İsviçre Büyükelçiliği Ankara Hakkında

11.03.2013 tarihinden bu yana Walter Haffner, İsviçre Ankara Büyükelçiliği’nde Büyükelçi olarak görev yapmaktadır. İsviçre Hükümeti adına üstlenmiş olduğu görevi uzun yıllardır sürdürmektedir. Bunun dışında İsviçre Dış işleri Bakanlığı’nda 3’er sene görev yapmış kişiler de danışman statüsü ile büyükelçilikte görev almaktadırlar. Didier Chassot, Thomas Linde, Christina D. B. Dellsperger uzun bir süredir İsviçre Ankara Büyükelçiliği’nde aktif olarak görevlerini sürdürmektedirler.

2 Ocak, 14 Nisan – 17 Nisan, 1 Mayıs, 25 Mayıs, 6 Haziran, 26 Haziran – 27 Haziran, 1 Ağustos, 1 Eylül – 4 Eylül, 25 Aralık – 26 Aralık tarihlerinde İsviçre Ankara Büyükelçiliği resmi tatile girmektedir. Dolayısıyla belirtilen günler içerisinde herhangi bir şekilde elçilik hizmeti verilmemektedir. Geri kalan günlerde yoğunluk fazla olduğu için çoğunlukla günün erken saatlerinde randevu alarak, işlem yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve İsviçre vatandaşlarının işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Büyükelçiliğe Nasıl Gidilir?

İsviçre Büyükelçiliği Ankara, Çankaya ilçesine bağlı olan Kavaklıdere Mahallesi’nde yer almaktadır. Atatürk Bulvarı üzerinde konumlanan elçiliğe ulaşım sağlamak bir hayli kolaydır. Kavaklıdere Ankara’nın merkezinde yer aldığı için, her bölgeden kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Bağcılar istikametinden hareket etmekte olan 318 numaralı hat ile direkt olarak elçiliğe ulaşım gerçekleşebilmektedir.

Oran Sitesi’nden kalkan 135 numaralı hat da İsviçre Ankara Büyükelçiliği konumuna gitmektedir. Bunun dışında EGO 413 numaralı hat ile de Altınpark – Çankaya arasında geçiş sağlanabilmektedir. Esenboğa Havalimanı’ndan direkt olarak büyükelçiliğe geçecek olan kişilerin yolculuk süresi ortalama olarak 30 kilometredir. Normalde 30 dakikadan daha kısa süren yol, trafik yoğunluğuna bağlı olarak kimi zaman 40 dakikaya çıkabilmektedir. Trafik ihtimalinin de göz önünde bulundurularak, randevuya gitmek gerekmektedir. Bu sayede işlemler herhangi bir şekilde gecikmeden yaptırılabilmektedir.

Büyükelçilik Görev Bölgesi

İsviçre Büyükelçiliği Ankara Türkiye’nin büyük bir kısmına aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bartın, Adana, Nevşehir, Muş, Çorum, Niğde, Hakkari, Bingöl, Amasya, Kilis, Batman, Kayseri, Ardahan, Sinop, Bitlis, Çankırı, Adıyaman, Artvin, Siirt, Karabük, Iğdır, Diyarbakır, Kırşehir, Mardin, Ordu, Hatay, Samsun, Kastamonu, Kırıkkale, Konya, Kahramanmaraş, Malatya, Ağrı, Şanlıurfa, Karaman, Gaziantep, Giresun, Kars, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Yozgat, Van, Zonguldak, Bayburt, Rize, Osmaniye, Mersin, Gümüşhane, Şırnak, Sivas gibi illerde ikamet eden kişilerin tamamı İsviçre Ankara Büyükelçiliği ile tüm işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil, hem İsviçre vatandaşları hem de farklı uyruklu olmasına rağmen İsviçre ile ilgili işlem yaptıracak olan kişiler büyükelçilikten hizmet alabilmektedirler. Kısa süreli vize kategorisinde yer alan turistik vize, ticari vize ve ziyaret vizelerinin başvurusu İsviçre Büyükelçiliği Ankara vasıtası ile yapılabilmektedir. Fakat kurum içerisinde çok farklı işlemler yapıldığı için vize başvurularının büyük bir kısmı Vize Hizmet Merkezleri’ne ve yetkili acentelere devredilmiş durumdadır. Bu nedenle vizeye başvuru yapacak olan kişiler çoğunlukla bu kurumlar ile iletişime geçmektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan İsviçre vatandaşlarının belge tasdiki, dirim belgesi, evlilik veyahut da boşanma, pasaport işlemleri, vatandaşlık işlemleri gibi çeşitli hizmetler Ankara Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Sadece Büyükelçilik değil, İsviçre Fahri Konsoloslukları vasıtası ile de bu tür belge ve evrak işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu kişiler İsviçre Ankara Büyükelçiliği üzerinden her türlü evrak işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.

Vize Başvuru Formu

İsviçre’ye seyahat edecek olan kişilerin bir takım belgelerin tamamını temin etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin arasında yer alan vize başvuru formu, İsviçre Büyükelçiliği Ankara için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle vize başvurusu yapabilmek ve randevu alabilmek için bu formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formun yanlış veyahut da eksik bir şekilde doldurulması halinde Büyükelçilik tarafından görevlendirilen kurumlar vasıtası ile başvurular iptal edilebilmektedir. Bu tür durumlarda da başvuru yapan kişinin tekrar tekrar başvuru yapması gerekmektedir. Dolayısıyla da ödenen vize ücretleri artmaktadır.

Vize başvuru formunun genel amacı, vize talebinde bulunan kişinin tanınması ve seyahat amacının anlaşılmasıdır. İsviçre Ankara Büyükelçiliği tarafından bizzat hazırlanmış olan form Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca veyahut da İngilizce olarak doldurulabilmektedir. Farklı dil seçenekleri, genellikle Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler için sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının formu genel olarak İngilizce dili ile doldurması tavsiye edilmektedir. İlk soruda yer alan ‘Ad – Soy ad’ kısmının haricindeki tüm bilgiler İngilizce karakterler ile verilmelidir. Belirtilen şekle uyulmaması halinde online sistem üzerinden doldurulan form onaylanmamaktadır. Bu da başvurunun yapılamamasına sebep olmaktadır.

Form içerisinde gerekli ve isteğe bağlı olarak 2 farklı soru tipi bulunmaktadır. İsteğe bağlı olan sorulara başvuru sahibi herhangi bir şekilde cevap vermek zorunda değildir. Dolayısıyla boş bırakılabilmektedir. Fakat gerekli ibaresi bulunan soruların tamamı eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Konsolosluk tarafından kişi mülakata çağırıldığı zaman, verdiği bilgiler ile diğer evraklardaki bilgiler eşleştirilmektedir. Eğer herhangi bir şekilde uyuşmazlık ortaya çıkarsa vize başvurusu iptal edilebilmektedir. Bu tür beklenmedik durumların yaşanması da tekrar başvurunun yapılmasını zorunlu kıldığı için, ek masrafların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

İsviçre Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile yapılan vize başvurusu belgelerin eksik ve yetersiz olması halinde reddedilebilmektedir. Reddedilme işleminin gerçekleşmesinin ardından kişinin tekrardan başvuru oluşturması gerekmektedir. Fakat bu işlem gerçekleştiğinde Büyükelçilik veyahut da Konsolosluk tarafından yatırılan ücretler tekrardan başvuru sahiplerine ödenmemektedir. Kısacası, iade işlemi gerçekleştirilmemektedir. Başvuru sahibi, bu konu hakkında herhangi bir şekilde itiraz edememektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapan her ülkenin konsolosluğu bu ücretleri iade etmek ile yükümlü değildirler. Bu sebeple ek masrafların çıkmaması için tek seferde vizeyi almak gerekmektedir.

Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

İsviçre Büyükelçiliği Ankara tarafından bir takım belgeler istenmektedir. Her ne kadar orijinal web sitesi üzerinde belirli belgeler isteniyor olsa da, kimi durumlarda başvuru sahibinden ekstra evrak istenebilmektedir. Bu tür isteklerin oluşması halinde kişinin istenen belgelerin tamamını temin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, eksik evrak ile işlem yapılacağı için vize başvurusu çok büyük ihtimalle iptal edilecektir. Bu nedenle belgelerin hepsinin tamamlanması gerekmektedir.

Konsolosluk tarafından pasaportun ilk 3 sayfasının fotokopisi, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, sağlık sigortası, destekleyici belgeler, seyahat planı gibi bilgilerin tamamı detaylı olarak istenmektedir. Vize için başvuru yapan kişiler bahsi geçen belgelerin hepsini teslim etmek ile yükümlüdür. Vize ücretinin kurum hesabına yatırılmasının ardından vize başvuru formu doldurulmaya başlanmaktadır. Bu aşamanın sonrasında da konsolosluk tarafından belirtilen diğer belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Sistem üzerinden alınan randevu tarihine bahsi geçen tüm evraklar eksiksiz bir şekilde hazır olmalıdır.

İsviçre Ankara Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 247, PK 25, 06692 Kavaklıdere / ANKARA
Telefon: (312) 457 3100
Faks: (312) 467 1199
Web Sitesi: [email protected]
E-mail: [email protected]