isviçre fahri konsoloslukları

İsviçre Fahri Konsoloslukları

İsviçre’ye çeşitli nedenlerle ziyarette bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ziyaretleri öncesinde İsviçre Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmalı ve gerekli vize sürecini tamamlayarak İsviçre Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapmalıdırlar. Türkiye’de ülke büyüklüğü ve İsviçre ile yoğun ilişkileri sebebi ile bir kaç farklı lokasyonda İsviçre’nin fahri konsoloslukları bulunmakta olup, bu noktalardan vize ve diğer konsolosluk hizmetleri hakkında gerekli bilgiler verilmektedir.

İsviçre Ankara büyükelçiliği 2013 yılı itibari ile vize işlemlerini İstanbul Başkonsolosluğuna devretmiştir ve vize başvurularını doğrudan almamaktadır. İsviçre’ye yapılacak tüm kısa süreli seyahat vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmekte olup, vize merkezleri aracılığı ile başvurular yapılabilmektedir.

İsviçre Fahri Konsoloslukları Vize Başvurusu

İsviçre’ye turistik, ticari, eğitim ve diğer amaçlarla yapılacak tüm ziyaretlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çeşitli prosedürleri tamamlaması gerekmektedir. Başvuru formunda istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalı, seyahat edecek kişinin maddi durumunu gösteren ve seyahat masraflarını kendi başına karşılayabileceğini dair gerekli tüm belgeleri hazırlayarak sunmalıdır. Eğer masraflar İsviçre’de ikamet eden bir kişi tarafından karşılanacaksa bu kişilerin kimlik, adres ve diğer iletişim bilgileri gerekli mali göstergeler ile birlikte hazırlanarak teslim edilmelidir.

Ziyaretin hangi amaçla yapılacağının başvuru sırasında açık ve net bir şekilde yapılması gerekiyor. İsviçre seyahati gerçekleştirecek olan kişilerden geçmiş İsviçre ziyaretleri hakkında da detaylı bilgi istenmektedir. Eğer daha önceden İsviçre’ye ziyaret gerçekleştirilmişse tarihleri ve süreleri belirtilmelidir. Kişilerin diğer Schengen vizesi alarak ziyaret ettiği diğer ülkeler de pasaport bilgilerinin verilmesi, vize alım sürecinde yardımcı olacak olan unsurlar arasında bulunuyor.

İsviçre seyahatleri öncesinde vize işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için, vize başvurusunda bulunacak kişilerin özel sağlık sigortası yaptırması, ziyaretleri sırasında karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına karşı gerekli sağlık desteğinden sorunsuz bir şekilde faydalanabileceklerini ispatlamaları gerekmektedir. Özel sağlık sigortası ile ilgili tüm bilgiler ve belgeler vize başvurusu sırasında Vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

İsviçre Fahri Konsoloslukları Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler başvurularını doğrudan gerçekleştirebileceği gibi, vize danışma merkezleri aracılığı ile de işlemlerini gerçekleştirebilirler ve İsviçre Schengen vizelerini alabilirler. Gerekli tüm evraklar ve resmi prosedürler vize danışma merkezleri tarafından takip edilmekte, vatandaşlara vize sürecinde yardımcı olunmaktadır. Kısa süreli tüm ziyaretler için danışma merkezlerinden hizmet alınabilir. Ancak istisna durumlar ve evlilik, oturma ve çalışma izni gibi uzun süreli ziyaretler için kişilerin, İsviçre konsolosluğuna doğrudan ve aracısız başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru öncesinde konsolosluğun aranarak randevu talep edilmesi ve bilgi alınması gerektiği de unutulmaması gereken noktalar arasında bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip oldukları pasaporta göre vize başvurusunda bulunmaktadır. Umumi pasaporta sahip vatandaşların vize başvurusunda bulunması zorunludur. Diplomatik ve resmi hizmet pasaportuna sahip vatandaşlar, 90 günü aşmayan İsviçre ziyaretleri için vize başvurusunda bulunmak zorunda değildirler ve pasaportları ile İsviçre’ye ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Ancak 90 günü aşacak ziyaretler ve oturma izni, evlilik gibi durumlarda, İsviçre Schengen vizesi için başvuru yapılması, vize ve gerekli izinlerin alınması zorunludur.

İsviçre ziyaretleri için alınan Schengen vizeleri ile diğer Avrupa Birliği Ülkelerine 90 gün süresince ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Ancak eğer ilk defa yurt dışına çıkılıyor ve ilk defa İsviçre’ye ziyaret gerçekleştirilecekse, diğer ülke ziyaretleri ve vizeleri hakkında detaylı bilgi almak ve ziyaret koşullarını öğrenmek sorunsuz bir seyahat için önem teşkil etmektedir.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamında Schengen vizesinin geçerli olmadığı da unutulmaması, gerekli seyahat planının bu bilgiler ışığında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ticari ve diğer vize türlerinde ise prosedürler, işlemler ve işleyişin değiştiği unutulmamalı, yetkililerden gerekli bilgiler alınarak, ziyaret amacına uygun vizeler için başvuru yapılması önemlidir. Aksi takdirde vize başvuruları reddedilir ve bu durum tekrar vize başvurusu yapılacağı zaman, başvuru sahiplerine sıkıntı yaratacak bir durumdur.

Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden diğer ülkelerin vatandaşları İsviçre vizesi için başvurularını doğrudan İsviçre Ankara büyükelçiliği ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalıdır. Vize başvuru merkezleri aracılığı veya diğer kanallardan başvurular üçüncü ülke vatandaşları için gerçekleşmemektedir.

Fahri Konsolosluklar

Türkiye’de bulunan tüm İsviçre fahri konsoloslukları hafta içi 10.00 – 16.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Türkiye ve İsviçre’de ki resmi tatil, özel bayram ve günlerde fahri konsolosluklar kapalı olup hizmet vermemektedir. İsviçre fahri konsoloslukları vize işlemleri hakkında bilgilendirme ve vize harici diğer tüm konsolosluk işlemleri gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de bulunan İsviçre fahri konsoloslukları, görevleri ve gerçekleştirdikleri işlemler şunlardır:

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir ve çevresi illerden vatandaşların vize bilgilendirme ve diğer tüm konsolosluk işlemlerini gerçekleştirebileceği İsviçre fahri konsolosluğu İzmir, İzmir’in Bornova ilçesinde bulunmaktadır. Vatandaşlar İsviçre ziyaretleri öncesinde vize işlemleri için fahri konsolosluktan bilgi alabilir, İsviçre seyahatleri ve tüm vize türleriyle alakalı bilgi alabilir ve transit vize işlemleri hakkında kapsamlı bilgi edinebilirler.

Bölgede yaşayan İsviçre vatandaşları da resmi işlemlerini İzmir fahri konsolosluğunda gerçekleştirebilmektedir. İsviçre oturma izinleri, turist vizeleri, öğrenci vizeleri, kısa ve uzun süreli İsviçre ziyaretleri için İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapılması gerekmektedir. Fahri konsolosluktan vize işlemleri için istenilen belgelerin listesi alınabilir, vize başvuru formları temin edilebilir ve İsviçre ziyaretleri öncesinde merak edilen bilgiler hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

İsviçre Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya’nın Manavgat-Side bölgesinde bulunan İsviçre Antalya fahri konsolosluğu, Antalya ve çevresi illerde yaşayan İsviçre ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermektedir. Vize işlemleri ve İsviçre ziyaretleri hakkında bilgi vererek başvuru sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olan İsviçre Fahri konsoloslukları, bölgede yaşayan İsviçre vatandaşlarının da yabancı vize ulusal işlemlerinde bir rehber görevi görmekte ve vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Vize işlemleri haricinde tüm konsolosluk hizmetleri burada verilmektedir ve işlemler yapılmaktadır. İsviçre vize başvuruları vize merkezi tarafından kabul edilmekte olup, gerekli yönlendirmeler Antalya fahri konsolosluğu tarafından yapılarak vatandaşlara yardımcı olunmaktadır.

İsviçre Mersin Fahri Konsolosluğu

Mersin ve çevresi illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre vatandaşlarına yönelik hizmet veren İsviçre Mersin Fahri Konsolosluğu, Mersin merkezde bulunmaktadır. Tüm konsolosluk ve vize bilgilendirmeleri fahri konsoloslukta yapılmakta ve vatandaşlar en doğru şekilde yönlendirilmektedir. İsviçre vizesi almak isteyen vatandaşlar başvurularını doğrudan fahri konsolosluğa gerçekleştirememekte, ancak vize işlemleri ve belgeleri hakkında bilgi alabilmektedirler.

Vize başvuruları doğrudan İsviçre vize merkezine yapılmaktadır. İsviçre vizesi almak isteyen vatandaşlar fahri konsolosluktan vize merkezi hakkında detaylı bilgi edinebilirler. Mersin Fahri konsolosluğunda vize işlemleri haricinde diğer tüm konsolosluk hizmetleri verilmektedir.

İsviçre Gaziantep Fahri konsolosluğu

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alan İsviçre Gaziantep fahri konsolosluğu, Gaziantep ve çevresi illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı uyruklu vatandaşlara hizmet vermektedir. Fahri konsoloslukta vize işlemleri haricinde diğer tüm konsolosluk işlemleri yapılmaktadır. Vize başvurularının İsviçre vize merkezine yapılması gerekmektedir. Ancak İsviçre’ye yapılacak ziyaretler öncesinde

Gaziantep fahri konsolosluğundan vize işlemleri ve seyahatlerle ilgili bilgiler alınabilir, vize için gerekli evrakların listesi temin edilebilir, vize sürecinin işleyişi hakkında detaylı bilgiler öğrenilebilmektedir. Bölgede yaşayan yabancı uyruklu ve İsviçre vatandaşları fahri konsoloslukta resmi işlemlerini gerçekleştire bilmekte, yaşadıkları herhangi bir sorunla ilgili gereken desteği alabilmektedirler.

İsviçre Gaziantep Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 10.00-16.45

Görev Alanı

Gaziantep’te ikamet ediyorsanız,  İsviçre vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için İsviçre Gaziantep Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekecektir.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Ordu Caddesi, No:70 / 1, 27400 / Gaziantep
Telefon: (0342) 338 3114
Faks: (0342) 396 0592
E-mail: [email protected]@honrep.ch