İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Levent bölgesinde yer almaktadır. Büyükdere Caddesi’nde bulunan Başkonsolosluk, uzun yıllardır bu mevkide hizmet vermektedir. Hafta içi her gün 08:30 ve 11:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti almak mümkündür. Aynı şekilde bahsi geçen saatlerde vize hizmeti de alınabilmektedir. Vize bölümünde yapılacak olan görüşmeler Pazartesi ve Perşembe günlerinde saat 15:00 ve 16:30 arasında yapılmaktadır. Randevu için de hafta içi her gün 08:30 – 11:00 ve 13:30 – 16:30 saatleri arasında İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçilebilmektedir.

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

İstanbul Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos görevini Monika Caroline S. Kirgöz yapmaktadır. Konsolos olarak ise Gregor Fritsche ve Ralph Steinegger aktif olarak görev yapmaktadır. Bunun haricinde Konsolos yardımıcı John Peter Ruhoff, Ataşe ise Daniel Andras Szabo’dur. Uzun yıllardır İsviçre’de görev yapmış olan kadro, uzun yıllardır İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem de Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarına hizmet vermektedirler.

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev alanı bir hayli büyüktür. Marmara Bölgesi’nde ve Ege Bölgesinde ikamet eden kişilerin tümü Başkonsolosluk vasıtası ile işlemlerini halledebilmektedir. İsviçre’ye gidebilmek için yapılacak olan vize başvurularının tamamında İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından hizmet alınabilmektedir. Uzun süreli ve kısa süreli olarak ayrılan vize tiplerinin tamamının başvurusu bahsi geçen kurum ile yapılabilmektedir.

Kısa süreli vize seçenekleri arasında yer alan transit vize, aile ziyareti vizesi, ticari vize, turistik vize gibi vize tiplerinin tamamının başvuru İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılabilmektedir. Fakat geniş bölgeye hizmet verildiği için başvuru süreçleri genellikle uzamaktadır. Bu nedenle Başkonsolosluk tarafından başvuruların kabul edilmesi ve değerlendirilmesi Vize Hizmet Merkezleri’ne aktarılmıştır. Belirli sayıdaki yetkili acente vasıtası ile de başvurular kabul edilip, değerlendirilebilmektedir. Bu sayede başvuruların yoğun olduğu sezonlarda da kısa süreler içerisinde vize talepleri olumlu veyahut da olumsuz şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Yeni yıl tatili olarak bilinen 2 Ocak’ta, 14 ve 17 Nisan tarihleri arasındaki Paskalya’da, 1 Mayıs’taki İşçi Bayramı’nda, 25 Mayıs ve 5 Haziran’daki Dini Bayram’da, 26 ve 27 Haziran’daki Ramazan Bayramı’nın 2. ve 3. günlerinde, 1 Ağustos’ta, 1 Eylül ve 4 Eylül tarihlerindeki Kurban Bayramı’nda ve 25 – 26 Aralık tarihlerinde kutlanan Noel’de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu resmi olarak hizmet vermemektedir. Bu tarihlerin tamamında herhangi bir şekilde konsolosluk hizmeti alınamamaktadır. Dolayısıyla uzun resmi tatillere girilmeden önce vize başvuruları yapılmamalıdır. Tatillerin olmadığı dönemlerde başvuru yapılarak, kısa süreler içerisinde vize alınabilmektedir.

İsviçre Başkonsolosluğu’na Nasıl Gidilir?

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul’a bağlı olan Levent Mahallesi’nde bulunmaktadır. Levent’e de İstanbul’un farklı noktalarından kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Beşiktaş istikametinden geçen 40B numaralı hat ile, 27E numaralı hat ile 25T numaralı hat ile kolaylıkla Başkonsolosluğa ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüslerden farklı olarak metro hattının Levent durağı ile ve Metrobüs hattının da Zincirlikuyu durağı ile kolaylıkla ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Yeşilköy’de bulunan Atatürk Havaalanı’ndan Levent yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Trafiğin yoğun olmaması halinde ortalama olarak 50 dakikaya İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşmak mümkündür. Taksi ile gidilmesi durumunda yaklaşık 60 TL civarı bir ücret ödenmektedir.

İSviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre’ye seyahat edecek kişilerin ilk olarak vize alması gerekmektedir. Fakat vize müracaatı için de İsviçre Büyükelçiliği tarafından Vize Başvuru Formu’nun doldurulması şartı konulmuştur. Bu nedenle vize alacak olan her kişinin bahsi geçen formu eksiksiz ve büyük harfler ile doldurması gerekmektedir.

Form içerisinde kişinin tanınmasına ve seyahat amacının anlaşılmasına yönelik bilgiler yer almaktadır. Seyahat edecek olan kişilerin verilen soruların tümüne cevap vermesi gerekmektedir. Form içerisinde yer alan ‘isteğe bağlı’ ibaresi bulunan soruların cevaplanmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat bu soruların dışında kalan tüm soruların cevaplanması zorunludur. Cevaplama süreci boyunca da kullanılması gereken diller yalnızca İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca ve Fransızca’dır. Belirtilen dillerin dışında kullanılan dillerin herhangi biri kabul edilmemektedir. Dolayısıyla online sistem üzerinden form doldurulduğu için, sistem hazırlanan formu kabul etmemektedir.

İsviçre’ye gitmek için vize başvurusunda bulunan kişiler, formu doldurmasının ardından alt kısımda bulunan buton aracılığı ile imza atmaktadır. Elektronik imzanın atılması ile kişi formda verdiği bilgilerin doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Dolayısıyla herhangi bir uyuşmazlık probleminin ortaya çıkmaması için ‘gerekli’ olan alanların doğru ve gerçekçi bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Eğer yanlış bilgiler verilirse ve daha sonraki süreçlerde uyuşmazlık meydana gelir ise kişi yanlış şekilde beyanda bulunmaktan dolayı suçlanabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için de tüm başvuru sahipleri bilgilerini en doğru şekilde paylaşmalıdırlar.

İsviçre Vize Ücretleri

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul aracılığı ile yapılan vize başvurularının ücretleri farklı hususlara bağlı olarak değişiklik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Turistik, ticari, ziyaret ya da transit amacı ile yapılan başvuruların her birinin ücreti birbirinden farklıdır. Bu nedenle kişi seyahat amacına uygun bir şekilde başvuru tipi seçmelidir. Bu ve bunun gibi seçimler vize ücretlerinin değişiklik göstermesine sebep olmaktadır.

Vize tiplerine bağlı olarak değişim gösteren fiyatlar, vize sürelerine göre de değişiklik gösterebilmektedirler. Kısa süreli vizelerde ücretler daha düşük olduğu gibi, uzun süreli vizelerde daha yüksek ücret talep edilmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin bu değişime göre başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuruların iptal olması halinde de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu hesabına yatırılan miktar herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Tüm konsolosluklarda olduğu gibi, İsviçre Konsolosluğu da bu tutarı iade etmek ile yükümlü değildir. Dolayısıyla başvuru yapan kişilerin ekstradan masraf yapmamak için tek seferde vizeyi alması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar

İsviçre’ye seyahat edebilmek için vizenin alınması, fakat bunun için de öncelikle konsolosluk tarafından istenen belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgelerin arasında en önemlisi Vize Başvuru Formu ve Ödeme Dekontu gelmektedir. Bu iki belgenin hazırlanması oldukça büyük önem arz etmektedir. Bunun haricinde gelir durumunu gösteren belgeler de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından istenmektedir. Fakat bazı durumlarda kurum tarafından ek olarak farklı belgeler istenebilmektedir. Bu tür isteklerin oluşması halinde başvuru sahibinin tüm belgeleri tamamlaması ve randevu tarihinde yetkiliye teslim etmesi gerekmektedir.

Bahsi geçen belgelerden farklı olarak kullanılan pasaportun geçerlilik süresine ve görünümüne de dikkat edilmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportu deforme olmuş ve zarar görmüş ise kesinlikle değiştirilmeli ve de yenilenmelidir. Aksi takdirde yapılan vize başvurusu iptal edilmektedir. Buna ek olarak seyahatin tamamlanmasının ardından 6 ay daha pasaportun geçerliliğini koruması gerekmektedir. Eğer pasaportun süresi doluyor ise gerekli işlemlerin yapılması ile pasaport süresi uzatılmalıdır.

Finansal durumu belli eden belgeler arasında yer alan Banka Hesap Dökümü, Banka Hesap Cüzdanı, Maaş Bordrosu gibi belgelerin de randevu tarihine kadar hazırlanması ve banka aracılığı ile imzalanması, kaşelenmesi gerekmektedir. Ayrıca işlemlerin yapıldığı bankanın da İmza Sirküleri İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından istenmektedir.

Kurum tarafından talep edilen belgelerin tümünün tamamlanmasının ardından yapılan başvuruda büyük ölçüde herhangi bir olumsuz bir problem çıkmamaktadır. Fakat eksik evrak ile yapılan başvurular iptal edileceği için kişi tekrar tekrar başvuru oluşturmak durumunda kalmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için Başkonsolosluk tarafından istenen belgelerin tümünün temin edilmesi tavsiye edilmektedir.

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Görev Alanı

İstanbul – Aydın – Balıkesir – Bursa – Çanakkale – Edirne – Kırklareli – Kocaeli – Manisa – Muğla – Tekirdağ – Yalova.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08.30-11.00

İletişim ve Adres Bilgileri

Adres: Büyükdere Cad No: 173, Plaza A Blok, Kat 3, Levent / İST
Telefon :(212) 283 1282
Faks: (212) 283 1298
E-mail: [email protected]
Web Sitesi: https://www.eda.admin.ch