İsviçre Schengen Vizesi

İsviçre Schengen Vizesi

İsviçre’ye seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri İsviçre Schengen vizesi rejimine tabidirler. Gri, Siyah veya Yeşil pasaportlular 90 güne kadar Schengen başvurularında vizeden muaf olmakla birlikte ülkeye girişlerinde pasaportlarını yanlarında bulundurmaları şartı vardır. Bordo pasaport sahibi vatandaşların İsviçre Schengen vize başvuruları konsoloslukların akredite ettiği vize başvuru merkezi ve akredite acenteler tarafından kabul edilmektedir.

İsviçre Schengen Vizesi Hakkında

İsviçre Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup sahibine 180 günlük (6 aylık) bir dönemde 90 gün Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı vermektedir. Vize çift, tek veya çok girişli olarak verilir. Çok girişli vizeniz varsa Türkiye’ye geri dönüş yaptıktan sonra, vizenizin süresi yeterli ise Schengen’e tekrar giriş yapabilirsiniz. Ancak tek girişli vizeniz varsa yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

Schengen bölgesinde 26 ülke bulunmakla birlikte alacağınız çok girişli İsviçre vizesi bu ülkelerin yanında Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Vatikan, San Marino gibi Schengen üyesi olmayan ülkelere de giriş yapma hakkı verir. Ancak Schengen bölgesinden bu ülkelere yapılan seyahatlerde söz konusu ülkenin vize koşulları da incelemelidir.

Schengen Vize her ne kadar ortak bir bölgede geçerli olsa da Schengen ülkelerinin vize için gerekli evrak listeleri ve İsviçre Konsolosluğu vize prosedürleri arasında benzerlikler kadar önemli farklılıklar da vardır. Pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması ve son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Fotoğraf ölçüleri 3.5*4.5 cm’dir ve daha önceki vizelerde kullanılan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Pasaport ve biyometrik fotoğrafla ilgili koşullar Schengen standartlarıdır. Ancak banka hesap dökümlerinde talep edilen para miktarları, fotokopi ve orijinal sunulan evraklardır. Ayrıca otel, uçak, ulaşım aracı rezervasyonlarına dair kriterler, çalışma durumuna bağlı olan evrak listeleri seyahatin amacına ve vize türüne göre değişmektedir.

Vize başvuruları randevu ile kabul edilmekte olup parmak izi verme işlemi olan biyometrik veri ibrazı ve gerekli evrakların teslimini içerir. Son 5 yıl içinde daha önceden alınmış vizelerinde geçerli parmak izi olan kişiler vize randevusuna şahsen gelmeden işlemlerini danışman kurumlar aracılığı ile yapabilirler.