İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre vize işlemleri ile Schengen vizesi alan Bordo pasaport sahibi vatandaşlar Schengen üyesi diğer devletlere de ziyaret yapılabilmektedir. Konumu nedeniyle önde gelen Schengen ülkeleri, Fransa, Almanya, Avusturya ve İtalya ile komşu olan İsviçre bu ülkelere kara yolu ile geçerek bir Avrupa turu yapmak isteyenlerin başlangıç noktasıdır. İsviçre, Schengen yönetmeliği gereği T.C. Bordo pasaport sahiplerini vize rejimine tabi tutmaktadır. İsviçre vizesi, sahibine 180 günlük sürede en fazla 90 güne kadar serbest dolaşım hakkı vermektedir. Türkiye’de Schengen vize başvuruları konsoloslukları akredite ettiği vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir vize hakkında son karar İsviçre Konsolosluğuna aittir.

İsviçre vize işlemleri başvurularının değerlendirme süresi ortalama 15 gündür. Seyahat tarihinize en az 15 gün kala başvuru yapabilirsiniz ancak Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde vize çıkış süresi uzayabilmektedir. Normal şartlarda vize başvurunuzu seyahat tarihinize 3 ay kala yapabilirsiniz. Ek evrak hazırlamanız gereken durumlar ortaya çıkabileceği ve bunun vize çıkış süresini uzatabileceğini göz önünde bulundurarak başvuruların yapılmasını tavsiye ederiz.

İsviçre Vize Randevusu

İsviçre vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezine teslim etmeniz ve vize randevusu sırasında parmak izi ibrazında bulunmanız gerekecektir. İsviçre vizesi işlemleri, vize randevusunda mülakata içermemektedir ancak konsolosluk istisnai durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Böyle durumlarda çıkış süresi 30 günü bulabilmektedir. Bu tarz gecikmeler yaşamamak ve vizenizi sorun yaşamadan almak için eksiksiz evraklarla başvuru yapılmalıdır. Bu anlamda evrakların en güncel halini ve evrak detaylarına ait bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Vize almanın ön koşulu geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. İsviçre vizesi pasaporta işlenen bir vizedir ve pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkartmış olmanız gerekmekte olup, vize etiketinin işleneceği boş sayfaları olmalıdır. Geçerlilik süresi vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır. Vize başvurularında eski pasaportlarınız da talep edilebilir. Vize etiketi bulunan eski pasaportlar yeni vize başvurularında bir avantaja dönüşebilir. Bu özelliklere sahip yeni bir pasaportunuz varsa gerekli vize evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Vize evrakları mesleki veya sosyal durumunuza göre şekillenecektir.