İsviçre Vize Reddi

İsviçre Vize Reddi

İsviçre Konsolosluğu vizenin sonucuna, süresine ve giriş sayısına karar veren tek yetkili mercidir. İsviçre vize reddi kararına itiraz hakkınız bulunmamaktadır. İsviçre vize reddi alırsanız üzülmeyin, yeniden başvuru yapmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Evraklarınızı güncelleyerek yeni bir başvuru yapmanız gerekir.

İsviçre Vize Reddi Hakkında

İsviçre vize reddinde veya diğer Schengen üyesi ülkelerden yapılan vize başvurularında vize harcı ve vize başvuru merkezi işlem ücretlerinin iadesi yapılmamaktadır. İsviçre Konsolosluğunun hangi kriterlere göre ret kararı verdiği tamamen İsviçre Konsolosluğunun bilgisi dahilindedir. Ancak burada İsviçre vize reddi almaya sebebiyet verecek bazı durumlardan söz edebiliriz. Seyahat amacına uygun hazırlanmayan vize evrakları, sahte bildirimler, belgeler arasındaki tutarsızlık, Türkiye’ye geri dönüş garantisi taşımayan evraklarla yapılan başvurular vize reddiyle sonuçlanabilmektedir.

İsviçre’den veya başka bir Schengen ülkesinden almış önceki vizelerinizin doğru kullanımı vize kararının olumlu veya olumsuz olmasında etkilidir. Vizenin doğru kullanımı şu anlama gelir: Vize başvurunuzu yaptığınız Schengen ülkesinden ilk girişiniz yapmış olmanız gerekir. Vize bitiş tarihi itibariyle Schengen bölgesinden ayrılmış olmanız gerekir. Seyahat amacınızı dışında hareket etmemiş olmanız gerekir; örneğin turistik vize ile seyahat ederek ticari faaliyetlerde bulunmak vb.
Schengen vize şartları vizeyi aldığınız ülkeden giriş koşulunu belli şartlarda esnek tutabilmektedir. Bu nedenle en uzun süre kalacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız tavsiye edilir. Örneğin 2 gün Fransa’da, 4 gün İsviçre’de kalacaksanız başvurunuz İsviçre Konsolosluğuna yapmanız doğru olur ancak bu gibi durumlardın otel rezervasyonu gibi belgelerle ispatlanması gerekmektedir.
İsviçre Konsolosluğu İsviçre’de yaşama gibi vize türünüzün içermediği bir amaçla gittiğinize dair bir izlenim edindiği takdirde ret kararı verebilir. Bu nedenle evraklarınızın Türkiye’ye geri dönüş garantisi anlamı taşıdığını unutmayınız ve hazırlıklarınızı bu kritere göre yapınız.

İsviçre vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi seyahatine en fazla 7 ila 10 iş günü kala başvuru yapabilirsiniz. Ancak İsviçre Konsolosluğunun destekleyici ek evrak isteği veya mülakat talebi gibi durumlarda işlem süreleri uzayabilmekte ve vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişmeme ihtimali vardır. Başvuru yoğunluğunun olduğu dönemlerde vize çıkış süreleri değişebilmektedir. Başvurudan önce bu bilgilerin İsviçre Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur.