İsviçre Vize Ücreti 2018

İsviçre vize ücreti 2018

İsviçre vize ücreti 2018 yılında İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenerek, konsolosluk harç bedeli ve yetkili vize başvuru merkezi işlem bedellerini içermektedir.

İsviçre Vize Harç Ücretleri

Kısa ve uzun süreli İsviçre Schengen vizesi konsolosluk harç bedeli 60 Euro’dur. 6 -12 yaş arası küçük çocuklar için yapılan vize başvurularında harç bedeli 35 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçük çocuklardan vize harç bedeli tahsil edilmemektedir. İsviçre vize işlemleri İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Konsolosluğa doğrudan başvuru yapılmamaktadır. Yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedelini vize harcından ayrı olarak almaktadır. Vize reddi durumunda bu ücretlerin iadesi yapılmamaktadır. Vize ücretleri İsviçre Konsolosluğu inisiyatifinde güncellenebilmektedir. Burada belirtilen ücretler Mayıs 2018 itibariyle geçerlidir. Bu nedenle başvurudan önce ücret bilgilerinin İsviçre Konsolosluğundan teyit edilmesi önerilmektedir.

İsviçre vizesi başvurusu seyahatten en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir. Bu süreden önce başvurular kabul edilememektedir. Vizenin çıkış süresi 5 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Seyahatinize 15 günden daha az bir zaman varsa vizenin çıkışının seyahat tarihinize yetişmeme ihtimali bulunmaktadır.

İsviçre vize ücreti 2018 yılında başvurunun yapıldığı günkü güncel vize harç bedeline göre ödenmektedir. Seyahatinizi 3 ay sonra bile olsa başvuru tarihi itibariyle geçerli ücretler ödenmektedir. Vize ücreti İsviçre Konsolosluğunun akredite ettiği vize evrak kabulünün yapıldığı ve başvuru sahibinin parmak izinin alındığı başvuru merkezindeki vize randevusu sırasında ödenir.

Vize başvurusunun yapılması vizenin çıkış garantisini vermemektedir. Bu nedenle vize sonucu ne olursa olsun vize harç bedelleri ve başvuru merkezine ödenen hizmet bedellerinin geri iadesi yapılmamaktadır. İsviçre vize ücret bedelleri Euro değerine göre alınmaktadır ve döviz kuruna göre Türk parası cinsinden değerler buna göre değişmektedir. Vize işlem ve koordinasyon bedellerine randevu alımı, bilgi formu doldurma, evrak takibi, seyahat sağlık sigortası gibi işlemler dahildir.

İsviçre vize başvurunuzdan önce pasaportunuz süresinin vize bitiş ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması ve kimlik bilgileri içeren sayfaların okunaklı olması talep edilmektedir. Ayrıca yeni İsviçre vize başvurusunda daha önceki Schengen vize başvurularında kullanılmış fotoğrafların kabul edilmediğini önemle hatırlatırız.