İsviçre Vizesi Nasıl Alınır? – (2023)

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişiler gidecekleri ülkenin vize koşullarını kontrol ederek seyahat planlarını oluşturmalıdırlar. İsviçre vizesi nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap geçerli bir pasaportunuz varsa, gerekli evrakları hazırladıktan sonra ilgili ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaportunuzun seyahat sonrası geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekir. İsviçre vizesi başvurusu yapacaksanız pasaportunuzun geçerlilik süresi vize bitiş tarihi itibariyle 3 aydır. Bu özelliğe ilaveten pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması vize etiketinin işlenebileceği en az 2 boş sayfası olması, yıpranmış olmaması ve içindeki bilgilerin okunabilir durumda olması gerekir.

İsviçre vize başvuruları ülkenin konsolosluklarına, başkonsolosluklarına, büyükelçiliklerine, diplomatik misyonlarına yapılmaktadır. Vizenin sonucuna ve ne kadar süreyle verileceğine karar veren bu kurumlardır. Bununla birlikte birçok konsolosluk vize müracaatlarını vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedirler. Evraklarınız hazırlandıktan sonra vize randevusu ülkenin vize uygulamasına bağlı olarak konsoloslukta veya başvuru merkezinde gerçekleşir. Vize merkezleri gerekli evrakların kabul edildiği kabul noktalarıdır ve evraklar vize randevusunda teslim alınır. Eğer konsolosluk parmak izi alınmasını talep ediyorsa biyometrik veri ibrazı da bu merkezlerde yapılmaktadır. Vize uygulaması mülakat gerektiriyorsa mülakatlar konsoloslukta yapılmaktadır.

Geçerli pasaportunuz varsa seyahatinizin amacına göre gerekli evrakları hazırlamanı gerekecektir. İsviçre vizesi gibi Schengen statüsündeki vizelerde seyahat amacıyla bağlantılı olarak sosyal durumunuza veya mesleğinize uygun evrakları hazırlamanız gerekecektir. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, iş yeri sahiplerinin, öğrencilerin, ev hanımlarının, emeklilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklılıklar içerebilmektedir ancak Schengen ülkeleri dışındaki ülkelerin konsoloslukları sadece seyahat amacınıza yani turistik veya ticari vize başvuru türüne evrakları hazırlamanızı talep edebiliyorlar. Schengen üyesi devletlerin konsoloslukları her ne kadar birbirine benzer evraklar talep etseler de yine de farklılıklar içermektedirler.

Genel olarak İsviçre vizesi başvurularında geçerli pasaport, fotoğraf (biyometrik özellikte), şirket evrakları (faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası vb.) banka hesap dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize talep dilekçesi ve vize başvuru formu talep edilen evraklar arasındadır ancak bu belgeler ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Vize başvuru formu hemen her konsolosluk tarafından talep edilir ve ülkeye özel olarak hazırlanmış formlardır. Vize başvuru formunda verdiğinizi bilgiler, sunduğunuz vize evrakları ile bütünlük içinde olmalıdır.