İsviçre Vizesi Randevu

İsviçre Vizesi Randevu

İsviçre vizesi randevu işlemi online olarak İsviçre Konsolosluğuna akredite vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Vize türünüzü belirledikten sonra online form doldurulmalıdır. Randevu işlemi ancak başvuru formu doldurulduktan sonra alınmaktadır.

İsviçre vizesi randevu işlemi 2018 yılı itibariyle sadece İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı vize merkezinde yapılmaktadır. İsviçre Ankara Büyükelçiliğinde İsviçre vize işlemleriyle ilgili sadece parmak izi alma işlemi yapılmaktadır. Ankara’dan yapılan işlemlerde başvuru dosyaları İstanbul Başkonsolosluğuna gönderilmektedir.

İsviçre vize işlemlerinde bölge ayrımı yapılmaktadır. İkamet bölgenize göre başvurunuz değerlendirecek olan kurum İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu veya İsviçre Ankara Büyükelçiliğidir. İsviçre Fahri Konsoloslukları vize başvuruları ile ilgili herhangi bir işlem yapmamaktadır.

İsviçre Vize Randevu İşlemleri

İstanbul Başkonsolosluğunda yapılan randevu işlemlerinde başvuru sahibinin durumuna uygun evrakların sunumu yapılmakta ve biyometrik kayıt bir diğer deyişle parmak izi kaydı alınmaktadır. Parmak izi verme işlemi Schengen vize yönetmeliği gereği bir zorunluluktur. İsviçre vize randevu işlemleri konsoloslukta özel bir mülakat içermemektedir. Bununla birlikte İsviçre Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişinin seyahat amacını netleştirmek adına mülakata davet edebilir. Böyle bir durumda vize başvuru sahibinin İsviçre Konsolosluğu vize departmanı tarafından belirlenen randevu tarihi ve saatinde Konsoloslukta şahsen bulunulması gerekmektedir.

İsviçre vizesi randevu için randevuya şahsen gelmeniz gerekir ancak eğer son 5 yıl içinde aldığınız Schengen vizelerinden dolayı tanımlı parmak iziniz varsa vize randevusunda parmak izi verme işlemi yapmadan evrak teslimini üçüncü şahıs veya vize hizmeti veren kurumsal danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapabilirsiniz. Son 5 yılda İsviçre veya başka bir Schengen ülkesinden aldığınız vizede “VIS” ibaresi varsa parmak izi prosedüründen muaf tutulursunuz. Bununla birlikte başvuru merkezinde teknik sorunlardan kaynaklı problemler olabilir bu durumda Konsolosluk vize başvuru sahibinin parmak izi vermesini talep edebilmektedir.

Vize işlemlerinin Konsolosluk tarafından sonuçlandırılma süresi 10 ila 15 iş günüdür. Ankara’dan yapılan başvurularda kargo süreleri de dikkat alınarak başvuru yapılması önemle duyurulur.  Ayrıca vize çıkış döneme göre uzun sürebilir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesi için randevunuzun en geç seyahate 1 ay kala en fazla 3 ay önceden alabilirsiniz.