İsviçre Vizesi Taahhüt Belgesi

isviçre vizesi taahhüt belgesi

İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında İsviçre Konsolosluğu, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayabilecek durumda olduğuna ikna olmadığı durumlarda İsviçre vizesi taahhüt belgesi talep edebilmektedir.

İsviçre Vizesi Taahhüt Belgesi Hakkında

Vize başvuru sahibinin maddi durumunun yeterli olduğunun düşünüldüğü durumlarda da bu belge İsviçre Konsolosluğu inisiyatifinde talep edilebilmektedir. Böyle bir durumda konsolosluk, İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiye taahhüt belgesi vermektedir. Taahhütname belgesi vize başvuru sahibine pasaportla birlikte verilmektedir. Bu belge başvuru sahibine pasaportu ile birlikte iletilmekte olup e-mail olarak iletilmemektedir. Taahhüt belgesinin vize başvuru sahibini İsviçre’ye davet eden kişiye, başvuru sahibi tarafından e-mail olarak iletilmesi gerekmektedir. Davet eden kişi vize başvuru sahibinin seyahat masraflarını 30.000 İsviçre Frangına kadar karşılayacağını taahhüt etmiş olur. Söz konusu seyahat masraflarına konaklama dahil olmak üzere kaza ve hastalık durumunda ortaya çıkan

İsviçre vizesi taahhüt belgesi vize başvuru sahibine, kendisini İsviçre’ye davet eden İsviçre vatandaşına veya Lichtenstein prensliği vatandaşına veya İsviçre’de uzun süreli oturum izni olan yabancı ülke vatandaşına iletilmek üzere verilmektedir. Vize başvuru sahibini İsviçre’ye davet eden kişi seyahatin sponsorluğunu da üstlenmiş olabilir. Eğer başvuru sahibi kendi imkanları ile gideceğini belirtmiş ise sponsorluk evrakları talep edilmeyebilir.

Taahhüt belgesi garantörlüğü teminat altına alan bir belgedir ve vize başvuru sahibinin vize bitiş tarihi itibariyle İsviçre’den ayrılacağının taahhüdünü de içerir. Taahhüt belgesi turistik veya ticari İsviçre vize başvurularında talep edilmemektedir. İsviçre’de seyahat masraflarını karşılayacağını bu belge ile taahhüt eden garantör belgeyi doldurduktan sonra İsviçre’deki yetkili kanton mercilerine teslim etmelidir. Taahhütname belgesi yetkili makam tarafından kontrol edildikten sonra İsviçre Göçmenlik Bilgi Merkezi Sistemine girişi yapılır. Bu bilgi İsviçre Konsolosluğuna iletildikten sonra İsviçre Başkonsolosluğu vize departmanı vize başvurusu değerlendirir.

Taahhütname belgesi ile ilgili işlem sonuçlandıktan sonra İsviçre Konsolosluğuna e-mail gönderilerek yeni bir randevu talebinde bulunulması gerekmektedir. Bu yeni randevuya güncel uçak rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası ile birlikte gidilmelidir.

Taahhütname belgesinin vize başvuru sahibi ve davet eden kişinin kimlik bilgilerini içeren birinci ve ikinci maddelerinin siyah veya mavi tükenmezle ve okunaklı bir el yazısı ile doldurulması gerekmektedir.

Taahhütname belgesinin talep edilmesini içeren vize başvuru sürecinin herhangi bir aşamasında İsviçre Konsolosluğu vize başvuru sahibinden ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır.