isviçre aile ziyaret vizesi

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre Aile Ziyaret Vizesi için iki ülke arasında vize muafiyetinin olmaması durumundan dolayı vatandaşların, ülkeler arası seyahat edebilmek amacı ile vize almak zorundadırlar. İsviçre ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması olmadığı için, İsviçre’ye gidecek olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Bunun için, seyahat amacına uygun bir şekilde vize başvurusu oluşturmalıdırlar. Bu sayede, vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

İsviçre’ye gidecek olan kişiler uzun süreli olarak veyahut da kısa süreli olarak vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Fakat kolay alınması sebebi ile genellikle kısa süreli olan vizeler tercih edilmektedir. İsviçre aile ziyareti vizesi de, kısa süreli vizeler kategorisi arasında yer almaktadır. İsviçre’de yaşayan ailesini, akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişiler bu alternatifi kullanarak kolaylıkla başvuru oluşturabilmektedirler. İsviçre Başkonsolosluğu tarafından belirlenen kriterlerin tamamlanması halinde de başvuru olumlu şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Bu nedenle kişinin ülkeye giriş yapabilmesi için tüm şartları tamamlaması ve eksik belgeleri temin etmesi gerekmektedir.

İsviçre’ye girebilmek için vizenin alınması, ülkeye giriş yapılmasını garanti etmemektedir. Kişi her ne kadar İsviçre aile ziyareti vizesi gibi vize çeşitlerinden herhangi birini almaya hak kazanmış olsa da, sınır kapılarında beklenmedik durumların yaşanması halinde gümrük memuru kişi ülkeye sokmamaya karar verebilmektedir. Bu nedenle bu tür durumların yaşanma ihtimali olduğu için, kişinin ülke sınırından geçerken şüphe uyandırıcı davranışlar sergilememesi ve gümrük memurları tarafından istenilen belgeleri göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde İsviçre ziyaret vizesi alınmış olsa bile, kişi ülkeye giriş yapamayabilmektedir.

İsviçre Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Olan Evraklar

İsviçre’ye gidebilmek için öncelikle vize alınması gerekmektedir. Fakat vize için başvuru yapılmalı ve İsviçre Konsolosluğu tarafından gerekli görülen evraklar temin edilmelidir. Belirtilen evrakların tamamının sistem tarafından verilen randevu tarihine kadar hazır olması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından kimi zaman, web sitesinde yazan belgelerden farklı olan belgeler de istenebilmektedir. Bu tür durumlarda kişi ne tür belge isteniyor olursa olsun, temin etmek ile yükümlüdür. Eksik ve orijinal olmayan belgelerden dolayı başvuru iptal edilebilmektedir. Dolayısıyla kişinin İsviçre aile ziyareti vizesi için yatırmış olduğu ücret boşa gitmekte ve konsolosluk tarafından tekrardan kişiye iade edilmemektedir.

Pasaport

Her ülkenin vize başvurusunda olduğu gibi, İsviçre için de pasaportun görünümü büyük önem arz etmektedir. Deforme olmuş ve yıpranmış pasaportlar, İsviçre Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Sadece bununla sınırlı kalmayıp, 10 yıldan daha önceki sürelerde çıkartılmış olan pasaportlar da kabul edilmemektedir. Bu nedenle, belirtilen kusurlardan herhangi birine sahip olan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işleminin peşinden de pasaportun geçerlilik süresi kontrol edilmelidir. İsviçre aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin, İsviçre’den döndükten sonra 3 ay kadar daha pasaportlarının geçerliliğini koruması gerekmektedir. Kısıtlı geçerliliğe sahip olan pasaportlar onaylanmamaktadır. Bu nedenle de geçerlilik süresinin kontrol edilebilmesi için konsolosluk tarafından pasaportun ilk 4 sayfasının fotokopisinin randevu tarihinde getirilmesi istenmektedir.

Vize Başvuru Formu

İsviçre’ye gidecek olan kişilerin doldurmakla yükümlü olduğu vize başvuru formu, kişinin tanınmasını sağlamaktadır. İsviçre Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış olan form, kişinin tanınmasına ek olarak, seyahat amacının ve seyahat planının da anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle vize başvurusu kabul eden konsolosluklar tarafından vize başvuru formuna kesinlikle ihtiyaç duyulmakta ve büyük önem verilmektedir.

Vize başvuru formunu dolduracak olan kişiler, formun sonunda elektronik imza atmaktadırlar. Bu imza, verilen bilgilerin tamamının doğru ve gerçekçi olduğunu taahhüt etmektedir. Eğer, daha sonraki süreçlerde yapılan eşleştirmeler ile bilgiler eşleşmez ise, kişi yanlış beyanda bulunma sebebi ile suçlanabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için, eksiksiz ve doğru bilgiler verilmelidir. Bunun haricinde formun tamamı konsolosluk tarafından belirtilen dil ile doldurulmalıdır. Fakat daha geniş kapsamlı olduğu için genellikle İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler İngilizce’yi tercih etmektedirler. İlk soruda yer alan ‘Ad – Soy ad’ bölümünün dışında kalan soruların tamamı İngilizce olarak cevaplandırılmalı ve bir çıktısı alınmalıdır. Bu sayede form işlem görebilir ve İsviçre Konsolosluğu tarafından kabul edilebilir.

Biometrik Fotoğraf

Konsolosluk tarafından 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların ölçülerinin 3.5 x 4.5 cm olması gerekmektedir. Bu ölçülere sahip olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Bunun haricinde fotoğraf beyaz arka fonun üzerinde yer almalıdır. Yüzün net bir şekilde görünmesini engelleyen şapka, bere, başörtüsü, gözlük gibi aksesuarlar çekim esnasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tür aksesuarlar, fotoğrafların konsolosluk tarafından kabul edilmemesine sebep olmaktadır.

Sağlık Sigortası

İsviçre’ye gidecek olan kişilerin, diğer ülkelerde de olduğu gibi sağlık sigortası yapması gerekmektedir. Bu sigorta, Türkiye içerisinde hizmet veren farklı sigorta firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir. Yapılan sigorta, 30.000 Euro’ya kadar tüm sağlık masraflarını karşılamaktadır. Bu sayede, kişi İsviçre’de herhangi bir sağlık problemi yaşayacak olsa bile, yapılan sigorta aracılığı ile tüm masraflar fazlasıyla karşılanabilecektir. İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sağlık açısından güvenliği için sigorta yaptırmış olma şartı aranmaktadır.

Finansal Durum Belgeleri

İsviçre Konsolosluğu tarafından vize başvurusu onaylanırken, finansal durumu gösteren belgelere bir hayli dikkat edilmektedir. Bu nedenle de gerekli görülen belgelerin tamamının eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir. Bir şirkete bağlı olarak çalışan kişilerin, son 3 aya ilişkin maaş bordrolarını alması ve şirket yetkilisine imzalatması ve kaşeletmesi gerekmektedir. Bunun haricinde masrafların karşılanabileceğini kanıtlayabilmek amacı ile de banka hesabında minimum 3000 TL’lik bakiye yer almalıdır. Aksi takdirde başvuru sürecinde bir takım problemler meydana gelebilmektedir.

Konsolosluk tarafından ekstra olarak 3 aylık Banka hesap özeti ve Banka hesap dökümü istenmektedir. Alınan tüm belgelerin kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Benzer şekilde, işlemleri gerçekleştiren bankanın da İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu belgelerin tamamlanması halinde, finansal durum ile ilgili herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır.

Ziyaret Davetiyesi

İsviçre’ye ailesini ziyaret etmek amacı ile gidecek olan kişilerin, İsviçre’deki yakınları tarafından hazırlanmış olan davetiyeye ihtiyacı vardır. İsviçre Konsolosluğu tarafından istenen davetiyenin içerisinde, ziyaret edilecek ailenin veyahut da kişinin şahsi bilgileri, ikamet ettiği yerin adresi, yakınlık derecesi gibi bilgiler yer almalıdır. Ayrıca kişinin seyahat planına ilişkin bilgiler de davetiyede belirtilmelidir. Seyahatin yapılacağı tarihler, ne kadar süre ülke sınırları içerisinde kalınacağı ve benzeri bilgilerin tümünün eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Vize Ücretleri

İsviçre Konsolosluğu tarafından istenen vize başvuru formunun doldurulması esnasında vize ücretleri konsolosluğun banka hesabına aktarılmaktadır. Bu işlem orijinal web sitesi üzerinden yapılabildiği gibi, bankalar üzerinden yapılan havaleler ile de gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede vize ücretinin yatırılması kısa süreler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bazı durumlara ve seçimlere bağlı olarak da ücretlerde değişimler meydana gelebilmektedir.

Vizenin süresi, vize ücretlerini oldukça etkilemektedir. Kısa süreli vizeler daha uygun fiyatlı olduğu gibi, uzun süreli vizelerin fiyatları daha farklıdır. Bundan farklı olarak, vize başvurusunun reddedilmesi de ücretleri doğal olarak arttırmaktadır. Kişi tekrardan başvuru oluşturacağı için, tekrardan vize ücreti yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu tür durumlarda da ekstradan masraf çıktığı için, vize ücreti direkt olarak artış göstermektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin tüm belgeleri hazırlaması ve tek seferde vize almaya çalışması tavsiye edilmektedir.