isviçre transit vize

İsviçre Transit Vize

İsviçre, her dönem binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da İsviçre’ye gidebilmek için farklı dönemlerde vize talebinde bulunmaktadırlar. Ülke sınırları içerisinde geçerli olan 4 çeşit pasaport arasından yalnızca Diplomatik pasaportta vize şartı aranmamaktadır. Aynı şekilde bordo pasaport sahibi vatandaşların İsviçre üzerinden diğer ülkelere geçiş amaçlı yapılacak olan ziyaretlerinde İsviçre transit vize alınması gerekir. Diplomatik amaç ile kullanılan siyah renkli pasaporta sahip olan kişiler herhangi bir şekilde vize başvurusu yapmak zorunda değildirler. Tek seferde maksimum 90 gün boyunca İsviçre sınırları içerisinde konaklama yapmak mümkündür. 90 günün tamamlanmasının ardından kişinin kesinlikle ülke sınırlarından çıkmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde vizesiz seyahat kuralları ihlal edilmiş olmaktadır.

İsviçre Transit Vize Hakkında

Siyah pasaport haricinde Bordo, Gri ve Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin İsviçre’ye gidebilmek için vize alması gerekmektedir. Alınan vize sayesinde kişi belirtilen süre boyunca ülke sınırları içerisinde konaklama gerçekleştirebilmektedir. Fakat sürenin dolduğu gün, kişi ülkeyi terk etmek durumundadır. Uzun süreli olarak alınan vizelerde kişi İsviçre’den çıkmadan tekrardan vize süresini uzatabilmektedir. Fakat İsviçre transit vize, turistik vize, ticari vize ve ziyaret vizesi gibi vize tiplerinde bu alternatif yöntem kullanılamamaktadır. Dolayısıyla bu tür kısa süreli vizelere sahip olan kişilerin süre dolduğunda ülkeden çıkması gerekmektedir.

İsviçre Konsolosluğu tarafından başvuru sahibine verilmiş olan vize, ülkeye giriş yapılmasını hiç bir şekilde garanti etmemektedir. Bu nedenle kişi havalimanına indiğinde gümrük kontrolünden geçerken bir takım denetlemelere ve kontrollere tabii tutulmaktadır. Bu kontroller sırasında gümrük görevlileri tarafından şüpheli bir durumun tespit edilmesi halinde kişi ülke sınırları içerisine sokulmayabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için vize sahibinin hazırlamış olduğu evrakların tamamının fotokopilerini İngilizce olarak yanında bulundurmalıdır. Bu sayede gümrük bölgelerinde yaşanan problemler kısa süreler içerisinde çözüme kavuşturulabilmektedir.

İsviçre Transit Vize Gerekli Olan Belgeler

İsviçre’ye gitmek için yapılacak olan vize başvurularında bazı evraklar başvuru sahibinden istenmektedir. İsviçre Konsolosluğu tarafından istenen evraklar, kişinin herhangi bir şekilde problem teşkil etmiyor olduğunu öğrenmek amacı ile talep edilmektedir. Bu nedenle İsviçre Hükümeti tarafından görevlendirilen kurum tarafından istenen evrakların her birinin detaylı olarak hazırlanması ve randevu tarihi geldiğinde sunulması gerekmektedir.

Hazırlanan evraklarının tümünün tek bir dilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Türkçe olarak hazırlanan belgelerinin her birinin İngilizce olarak tercüme edilmesi de başvuru sahibinin yararına olmaktadır. Bu nedenle her türlü belgenin tercümesi yapılmalı ve tercümeyi yapan kişinin veyahut da firmanın da belgelerin üzerinde imzası ve kaşesi bulunmalıdır. Aksi takdirde tercüme yapılan belgeler konsolosluk tarafından veya konsolosluk tarafından görevlendirilen Vize Merkezi tarafından kabul görmemektedir.

Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu, vize müracaatı süreci boyunca en fazla önem arz eden belgedir. Ülkeye giriş yapacak olan kişinin tanınabilmesine olanak sağlayan form, online sistemler üzerinden doldurulmaktadır. Bu nedenle İsviçre transit vize başvurusunda bulunan kişilerin konsolosluğa ait olan site üzerinden bu formu doldurması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu’nun tamamı büyük harfler ile doldurulmalıdır. Dil olarak da İspanyolca, İtalyanca, Almanca, İngilizce, Fransızca dilleri arasından tercih yapılabilmektedir. Tercih doğrultusunda da ilk soru hariç, tüm soruların seçilen dile uygun olarak doldurulması gerekmektedir. Türkçe olarak doldurulması kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru sahipleri eğer bahsi geçen dillerden herhangi birine hakim değil ise tercüme programlarını kullanmalı veya tercüme hizmeti veren firmalardan yardım almalıdır. Bu sayede İsviçre transit vize başvurusu için istenen form eksiksiz olarak doldurulabilmektedir.

Pasaport

İsviçre’ye seyahat edecek olan kişilerden de diğer vize başvuru tiplerinde olduğu gibi pasaport ibrazı istenmektedir. Pasaportun 10 seneden daha uzun süredir kullanılıyor olmaması ve yıpranmamış olması gerekmektedir. Bu tür durumlar eğer mevcut ise pasaport yenilenmelidir. Deforme olmuş pasaportlar İsviçre Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Seyahatin tamamlanmasının ardından da 6 ay daha pasaportun geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaport ile ilgili bahsi geçen kriterlerin tamamlanması halinde pasaport ile ilgili herhangi bir problem meydana gelmemektedir.

Biometrik Fotoğraf

Ticari, ziyaret veyahut da turistik vizelerden farklı olarak yapılan İsviçre transit vizesi başvurusunda da 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğrafların her ikisinin de son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Beyaz bir fon üzerinde olması gereken fotoğrafta da başvuru sahibi herhangi bir aksesuar kullanmamalıdır. Başörtüsünün kullanılması da biometrik fotoğrafın İsviçre Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle fotoğrafın hazırlanmasına fazlasıyla özen gösterilmelidir.

Vize Talep Dilekçesi

Başvuru sahibi tarafından hazırlanması gereken Vize Talep Dilekçesi, İsviçre Konsolosluğu’na hitaben yazılmış olmalıdır. Dilekçe içerisinde seyahat amacı, seyahat boyunca nerelerde konaklanacağı, gidiş ve dönüş tarihleri gibi bilgiler yer almalıdır. Randevu tarihinde getirilen belgelerin arasında yer alması zorunlu olan Vize Talep Dilekçesi ’nin orijinal çıktısı kurum ile paylaşılmalıdır. Fotokopi kabul edilmemektedir.

Sağlık Sigortası

Yurt dışına çıkacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Bu sigorta ülke sınırları içerisinde aktif olarak hizmet veren sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırılabilmektedir. Yapılan sigorta ile İsviçre sınırları içerisinde 30.000 Euro’ya kadar her türlü sağlık masrafı karşılanabilmektedir. Tamamen seyahat edecek olan kişinin güvenliği için istenen sigorta belgeleri, randevu tarihine kadar temin edilmeli ve belirtilen tarihlerde detaylı olarak sunulmalıdır.

Destekleyici Belgeler

İsviçre üzerinden transit olarak geçecek kişilerin de destekleyici belgeleri hazır hale getirmesi gerekmektedir. Uçakla gidilecekse gidiş dönüş biletleri, tren ve otobüs ile gidilecekse de aynı şekilde gidiş dönüş biletleri kurum ile paylaşılmalıdır. Eğer kişi kendine ait olan bir araba ile seyahat edecek ise arabaya ait ruhsat ve ehliyet İsviçre Konsolosluğu’na sunulmalıdır. Eğer seyahat 3. bir kişinin aracı ile gerçekleşecekse, o kişi tarafından alınan izin belgesi de sunulacak evrakların arasına konulmalıdır. Aksi takdirde aracın ülkeye girişi ile ilgili bir takım problemler meydana gelebilmektedir.

Transit Vize Başvurusu Hakkında Ek Bilgiler

İsviçre transit vize başvurusu yaparken hazırlanan evrakların tamamının güncel olması gerekmektedir. Son 3 aydan daha önceki dönemlere ait olan evraklar herhangi bir şekilde kabul edilmemektedir. Eski olan veyahut da eksik olan belgeler, başvurunun reddedilmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle belgelerin her birinin yeni ve orijinal olmasına fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu aracılığı ile yapılan İsviçre transit vize başvurusu sürecinde kurum tarafından farklı belgeler istenebilmektedir. Bu tür belgelerin istenmesi halinde başvuru sahibi bu belgeleri temin etmek ile yükümlüdür.

Kişi eğer ikinci veya daha fazla kez İsviçre transit vize başvurusunda bulunuyor ise bizzat görüşmeye gitmesine gerek duyulmamaktadır. Fakat ilk defa vize alınıyor ise kişinin kesinlikle görüşmelere gitmesi gerekmektedir. Görüşme sırasında kişi mülakata sokulmaktadır. Schengen vizesi olarak bilinen vizenin alınması ile İsviçre’yi transit olarak defalarca geçen kişilere mülakat sırasında bir takım sorular yöneltilmektedir. Bu geçişlerin ne için yapıldığına dair belgeler bazı durumlarda başvuru sahibinden istenebilmektedir. Bu nedenle başvuruyu gerçekleştiren kişinin her türlü soru ve talep ihtimaline karşı her türlü belgeyi hazır hale getirmesi gerekmektedir.

Kısa süreli vizeler arasında yer alan transit vizenin ücreti, diğer vize tiplerine göre daha düşüktür. Bu nedenle de kolaylıkla başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Fakat İsviçre transit vize başvurusunun yapılmasının ardından belgeler eksik bir şekilde sunulur ise başvuru iptal edilebilmektedir. İptal işlemi gerçekleştiğinde de kişi tekrardan başvuruda bulunacağı için tekrardan vize ücretini yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle İsviçre Konsolosluğu tarafından talep edilen her belgenin özenle hazırlanması gerekmektedir.