isviçre turistik vize

İsviçre Turistik Vize

Eğer iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması yok ise, o ülkelerin vatandaşları iki ülke arasında seyahat ederken vize almak ile yükümlüdürler. Bu nedenle Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edecek olan kişilerin de vize alması ve vize başvurusu olumlu sonuçlandıktan sonra ülkeye giriş yapması gerekmektedir. Bunun için öncelikle İsviçre Başkonsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin tamamının temin edilmesi gerekmektedir. Tüm belgelerin istenilen şekilde hazırlanması ve formların doldurulması halinde oluşturulan İsviçre turistik vize talebi büyük ölçüde olumlu yönde sonuçlanmaktadır.

İsviçre Turistik Vize Hakkında

İsviçre’ye seyahat edecek kişiler farklı amaçlar ile vize talebinde bulunabilmektedirler. Bunun için öncelikle, seyahat amacına uygun olan bir vize tipinin seçimi yapılmalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler eğer iş için İsviçre’ye gidiyor ise ticari vize, eğer ziyaret için gidiyor ise de ziyaret vizesi almalıdırlar. Fakat son dönemlerde bu vize tiplerinden farklı olarak İsviçre turistik vize seçeneği, diğerlerine göre daha sık tercih edilmektedir. Turistik amaç ile alınacak olan vize, daha kolay şartlara bağlı olduğu için İsviçre’ye gidecek olan kişiler gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, vize almaya hak kazanabilmektedirler.

İsviçre’ye girmek için alınan vize, kişinin ülkeye girişini garanti altına almamaktadır. Vizenin alınması ile kişi kesin ve garanti bir şekilde ülkeye girme hakkını kazanamamaktadır. Ülkenin gümrük kapılarında görev yapan İsviçre ülkesinin memurları tarafından herhangi bir şüpheli durumun tespit edilmesi anında kişinin ülkeye girişi engellenebilmekte ve doğal olarak kişi sınır dışı edilebilmektedir.

Bu tür durumlarda tüm yetki gümrük memurlarında olduğu için, kişi herhangi bir şekilde hak iddia edememektedir. Bu nedenle de ülkeye giriş için asıl önemli olan gümrük kapılarında rahatsız edici ve şüphe uyandırıcı herhangi bir şekilde davranış sergilenmemelidir. Bu tür davranışlar, kişi vize almış olsa bile ülkeye giriş yapılmasını engelleyebilmektedir.

İsviçre Turistik Vize Gerekli Olan Evraklar

Turistik amaç ile İsviçre’ye gidecek olan kişilerin, İsviçre turistik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Fakat bunun için öncelikle İsviçre Başkonsolosluğu tarafından istenen evrakların tümünün eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de evrakların temin edilme süreci kimi zaman uzayabileceği için, seyahat tarihlerinden yaklaşık olarak 2 ay önce istenen evrakların hazırlanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede süreç hızlandırılmakta ve herhangi bir şekilde zaman problemi yaşanmamaktadır.

-Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İsviçre Konsolosluğu tarafından istenen ve fazlasıyla dikkat edilen evraklardan ilki finansal durumu gösteren belgelerdir. Kişi, vize başvurusunda belirttiği süre kadar ülke içerisinde kalmayı talep etmektedir. Fakat bu süre içerisinde harcanacak miktar, konsolosluk tarafından kabataslak bir şekilde belirlenmektedir. Bu sebeple de başvuru için gerekli olan evraklar arasında, kişinin belirlenen miktarı karşılayıp, karşılamayacağına ilişkin belgeler istenmektedir. İsviçre turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin banka hesaplarında, tüm masrafları karşılamaya yetecek miktarda Euro, Dolar veyahut da TL olmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali bir hayli azalmaktadır

Finansal durumun detaylı bir şekilde görülebilmesi için konsolosluk tarafından kişinin son 3 aya ait aktif banka hareketlerini gösteren belgeler de istenmektedir. Bu belgeler arasında Banka hesap cüzdanı ve Banka hesap dökümü yer almaktadır. Her iki belgenin de banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bankanın İmza Sirküleri de İsviçre Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir.

Belirtilen banka evraklarına ek olarak, kişi eğer bir şirkete veyahut da kuruma bağlı olarak çalışıyor ise son 3 aya ait olan maaş bordrolarını da konsolosluk ile randevu tarihinde paylaşmalıdır. Tüm bordroların aslı getirilmeli ve çalışılan kurum tarafından ıslak imza şeklinde imzalanmalı ve kaşelenmelidir. Bunun haricinde kişinin adına kayıtlı olan araç ruhsatı, tapu, kira gelirleri veyahut da kredi kartı ekstreleri gibi evraklar diğer belgelerin yanında bulundurulmalıdır. Bu tür evrakların tamamı, vize başvurusunun değerlendirilmesinde olumlu rol oynamaktadır.

-Biometrik Fotoğraf

İsviçre’ye seyahat edecek olan kişilerden 2 adet fotoğraf istenmektedir ve bu fotoğrafların her ikisi de biometrik özelliklere sahip olmalıdır. 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde olması gereken fotoğrafta arka fon beyaz renkte olmalıdır. Birçok konsolosluktan farklı olarak İsviçre turistik vize başvurularında konsolosluk tarafından istenen fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Daha önceki dönemlere ait olan fotoğraflar kabul görmemektedir ve doğal olarak vize başvuru sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

-Pasaport

Başvuru sırasında istenen bir diğer evrak da kişinin pasaportudur. Pasaport, son 10 yıldır çıkartılmış olmalıdır. Seyahatin bitiminden sonra da 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Eğer pasaport üstünde herhangi bir yırtılma, sökülme ve benzeri durumlar oluşmuş ise, pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. Bu sayede İsviçre Konsolosluğu tarafından kabul görebilmektedir. Ek olarak, başvuru sahibinin pasaportunun ilk 4 sayfasının fotokopisinin de randevu tarihinde kişinin yanında bulunması gerekmektedir. Pasaportun geçerliliğinin tespit edilebilmesi için bu fotokopilerden faydalanılmaktadır.

-Mesleki Durumu Gösteren Evraklar

İsviçre’ye turistik amaç ile seyahat edecek olan kişilerden mesleki durumu net olarak gösteren belgeler de konsolosluk tarafından istenmektedir. Kişi bir kurumu bağlı olarak çalışıyor ise çalışmaya başladığı tarih, maaş bilgisi, iş yerindeki pozisyonu, şirket tarafından izinli olduğu tarihler, seyahat sonrasında işe devam taahhüdü gibi belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Bunun haricinde bağlı bulunan şirketin adres ve iletişim bilgileri, yetkili olan kişinin şahsi bilgileri ve kurumun imzası, kaşesi belgelerin üzerinde yer almalıdır. Eğer varsa, Görev Kimlik Kartı’nın temin edilmesi de başvuru sürecini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Eğer İsviçre turistik vize başvurusu için kişi çalışmayan bir öğrenci ise, sponsorunun bilgilerini eksiksiz bir şekilde İsviçre Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Güncel tarihli olan öğrenci belgesi konsolosluk tarafından istenmektedir. Öğrencinin seyahatinin masraflarına sponsor olan ebeveyn, seyahat ile ilgili bilgileri içeren bir dilekçe hazırlamalıdır. Sponsor olan kişinin iş ile ilgili evrakları, ekonomik durumu, gelirleri gibi bilgiler dilekçenin içerisine eklenmelidir. Ayrıca kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve Tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği de diğer evrakların arasında yerini almalıdır.

-Destekleyici Evraklar

İsviçre turistik vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için çeşitli destekleyici evraklar kullanılabilmektedir. Seyahat boyunca kalınacak yerlerde önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Konaklama hizmeti veren firma tarafından rezervasyonların onaylanması halinde her rezervasyon işleminin bir çıktısının alınması gerekmektedir. Bu çıktı, randevu tarihinde diğer evraklar ile birlikte sunulmalıdır. Ayrıca uçak biletleri de başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasını büyük ölçüde olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle randevu tarihinden önce uçak biletlerinin alınması tavsiye edilmektedir.

-Sağlık Sigortası

İsviçre’ye girilmeden önce Türkiye’deki sigorta kurumları aracılığı ile sağlık sigortasının yapılması gerekmektedir. Kişinin beklenmedik bir durum yaşaması halinde masraflarının İsviçre’de karşılanabilmesi için yaptırılan sigorta, en az 30.000 Euro’luk bir miktarı kapsamaktadır. Bu miktara kadar olan masrafların tamamı İsviçre’de yaptırılan sigorta vasıtası ile karşılanabilmektedir. Bu nedenle İsviçre Konsolosluğu tarafından belirtilen evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde temin edilmesi halinde yapılan başvurular büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlandırılmaktadır. Bu nedenle başvuru sahibi kişi ekstradan vize ücreti ödememek için, tek seferde vize almaya özen göstermelidir. Bu sebeple de gerekli olan tüm evrakları istenen şekilde ve istenen dilde doldurmalıdır.